Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dnes půjdu s davem, za migrační krizi tak trochu díky aneb komentář k brexitu

Uprchlickou krizi ze dne na den vystřídal šok z brexitu. A vyjadřují se všichni, komentují všichni, najednou má zkrátka každý to své vysvětlení. Tak taky přidám svou trošku do mlýna.

Předně jsem osobně ráda, že něco jako referendum se v Británii konalo. Za mě je to po dlouhé době velmi výrazný důkaz toho, že demokracie existuje. Tedy... reálně to vlastně uvidíme až tak příští rok, to podle toho, jak všechny hovory o výstupu dopadnou. Ale to, že vůbec bylo referentum umožněno je věc naprosto skvělá a zatím ojedinělá. Proč vrcholní britští politici neřekli „no, ono by to mohlo dopadnout jinak než chceme, tak to raději zakážeme“? Možná proto, že by to byla ještě větší politická sebevražda, než podporovat něco, co se nelíbí, ale to je věc na další a jinou debatu.  

Horší to už je s formou kampaní, které v Británii probíhaly, nebo alespoň tedy co jsme se mohli dozvědět z médií. Obě strany lhaly a přeháněly, až se jim od plakátů prášilo a lidem pak nezbylo nic jiného, než se rozhodovat podle emocí. Přesně těch emocí, které se obě kampaně snažily vyvolat. Strašení na jedné straně přehnané naděje na straně druhé a přehánění obecně na obou. A lidi už zřejmě toho strašení ze všech stran mají plné zuby.

Brexit a obecná nevole k EU je dle mého názoru výsledkem dlouhotrvající krize. Ale netoliko finanční, jako spíš krize elit, informační přehlcenosti balastem v úzké korelaci s cenzurou toho důležitého, myšlenkové impotence, záměny potřeb a tužeb, výměny náboženství jakožto duchovního statku za náboženství materiálního přebytku a konečně systematického dehonestování velké části obyvatelstva na všech úrovních rozhodování – ať už na mezinárodní nebo lokální úrovni.

Krizí elit myslím to, že vysocí veřejní činitelé si nedohlédnou dál než na špičku nosu a chybí jim jakákoli dávka pokory a sebereflexe. Nejsou ochotní připustit vlastní omyl a raději dál táhnou své lidi bahnem, než aby přiznali, že jimi zvolená cesta nebyla ta správná a je na čase jet jinudy. A ti nižší, místo aby se spojili, handrkují se mezi sebou, se svými dalšími podřízenými ale když dojde k jednání s těmi „výš“, raději ohnou hřbet a zarazí hlavu do análu těch „velkých hráčů“ tak hluboko, že jim sotva čouhají kotníky. Ano, myslím tím imigrační krizi a neochotu Německa a dalších států připustit, že to s tím multi-kulti dost přehnali, neochotu si připustit, že by bylo možná vhodnější dveře ochotně otevírat na zazvonění místo otevření vrat dokořán a ještě na dvoře zasnout. Myslím tím dotační systém, který funguje ale jak kdy a jak pro koho, myslím tím i přebujelou byrokracii, odlidštěný systém, „Ty – ty – ty!“ zprávy kritizující tu a tu oblast lokálního dění bez znalosti sociálního a historického pozadí, myslím tím i naprosto nesmyslný diktát mezinárodních finančních institucí a pokřivených metrik. Myslím tím to, že to vypadá jako že svět se opravdu rozdělil na 2 skupiny jdoucí proti sobě. Na politické špičky jdoucí proti vlastním lidem za vlastními cíly, které plebs dole přece nemůže pochopit a lidi, pro které je politik synonymem lháře, podvodníka a bezskrupulózního zmetka jdoucího přes mrtvoly za korytem.

Informační přehlcení balastem je dnešní době asi vlastní. Doba internetu a rychlých zpráv, kdy informací je tolik, že je nestačíme přehazovat vidlemi jako hnůj, ale něco trochu hodnotnějšího, aby člověk hledal lupou. I ta evropská propaganda stojí za starou bačkoru. Koukali jste někdy někdo na ty úžasné vstupy „zprávy z Evropy“, co jsou na ČT24? To je jak filmový týdeník u nás před 40 lety, jen mají hezčí studio. Zprávy na komerčních televizích jsou přehled černé kroniky s koťátky nakonec a veřejnoprávní TV se silně soustředí pouze na lokální témata, správně korektně přebarvičkovaná. Co takhle ale třeba víc informací o aktuálním dění ve Francii, kde to už pár měsíců vře a skoro zavání občanskou válkou? Nebo třeba o tom, jestli už půlka indonésie přestala hořet? Co nějaké nové vědecké objevy a vůbec info o vědě jako důkaz, že tu stále máme i lidi vhodné obdivu(tedy krom čutálistů a showbussinessových sereblit)?

Myšlenkovou impotencí myslím to, že snad už nikdo ani neví, proč tu EU je. Volný pohyb zboží, služeb a osob tu je díky mezinárodním smlouvám i bez EU, stejně jako Euro(ano myslím společnou evropskou měnu, ne fotbal). Tak proč tu EU je? Kvůli dotacím? Kvůli všem těm nesmyslným směrnicím? Kvůli trafikám pro vysloužilé politiky? To je totiž to jediné, co v myslích lidí z celé evropské myšlenky zůstalo. Zatraceně špatné PR celé unie na všech úrovních, trvalá masáž vším negativním, protože to přece táhne. A „elity“ snad díky své bohorovnosti nevidí, jakou beznaděj a frustraci to v lidech vyvolává. Protože veškeré dobré projekty, co EU přinesla upadají v zapomnění a nezájem, zůstává jen lejno na povrchu. Třeba za mě společná legislativa je dost dobrý nápad. Určení mantinelů pro veškeré členské země například v daňové nebo platové politice. Jednotné parametry například pro osobní průkazy a mnoho dalšího. To všechno jsou dost dobré věci. Jenže to vzniká v nějakém úřednickém středu, mezi pár lidmi, kteří ví co dělají. Úplně nahoře a úplně dole z celé EU zbyl jen prostředek dělby moci a přerozdělování peněz.

Záměna potřeby a tužby úzce souvisí s naší změnou náboženství. Už na střední ekonomické škole se učí, že potřeba je subjektivně pociťovaný nedostatek či přebytek. Je to krásná definice. To co potřebujeme, je jíst, pít, dýchat, vyměšovat, nějaký ten příbytek a sem tam nějaké ty vjemy do hlavy. A když všechno tohle máme, začneme koukat po něčem navíc. A tam už se to začíná prolínat. Potřebujeme nebo Chceme dovolenou v Karibiku? Potřebujeme nebo Chceme novou TV? Potřebujeme nebo Chceme tu supr káru co si koupil soused? Potřebujeme nebo Chceme? Kdysi dávno, když jsme ještě nebyli „Takoví ateisté“ tu byl „Bůh“. Náboženství. Ať už to byl Krišna, Višna, Alláh nebo křesťanský kolektivní kamarád, byla to nějaká vyšší moc, která nám prostřednictvím pár vybraných jedinců sdělovala, co je dobré, co špatné, co máme a nemáme chtít. Odhlédněme teď od toho, že to byl a je prostě jen další způsob jak ovládat davy a udržet masy v nějakých hranicích. Fascinuje mě, jak málo lidí si uvědomuje, že jsme náboženství nezavrhli, jen ho přetavili v něco hmatatelnějšího. Že se vlastně až tak nelišíme od muslimů. Protože naše zřízení je jen na oko sekulární. Naopak náš systém politický je s naším náboženstvím ještě víc spjatý, než třeba v Afghánistánu nebo v Saudské Arábii. Náš bůh se teď jmenuje kapitál, jeho svatostánkům můžeme říkat třeba obchodní centra a jeho věrozvěstové jsou ekonomové a finančníci. A kdo má nejvíc svého boha, je nejmocnější amen. A jako každé náboženství ho chceme šířit mezi lid náš, stejně jako mezi jiné bezvěrce... Ach můj bože... áááá, sakra... Svět lidí a svět bohů je něco jiného. Pokud budeme posuzovat lidi božskými měřítky, nikdy to nebude fungovat. A poměřovat společnost a její úroveň pouze na základě ekonomických ukazatelů, podle toho kdo víc utrácí, je HOVADINA, stejně jako posuzovat společnost podle toho, kdo odříká víc modlitbiček.

Systematická dehonestace velké části obyvatelstva... tím myslím oblíbené nálepkování jiných názorů. A ne to v hospodě „Franto ty jsi sparťan, tak jsi debil.“ Myslím tím to neustálé vymývání mozků a polarizování společnosti sluníčář, vítač a dobroser vs. xenofob, rasista a nácek, kavárna vs. plebs, vysokoškoláci vs. lůza, liberál vs. komouš a mnoho dalších. Takhle se můžou občas označovat lidi mezi sebou ale pokud je něco takového vtloukáno lidem do hlavy napříč celou společností, nemůže společnost jako taková fungovat. Kam se poděla myšlenka demokracie, když i z nejvyšších míst zaznívá, že kdo nesouhlasí s centrálně danou myšlenkou, například „přijmeme všechny migranty“ je potížista nebo xenofob a měl by být ostrakizován a přesvědčen na víru pravou? V tomhle jsem za imigrační krizi vlastně vděčná. Zafungovala jako katalyzátor. Hyn sa totiž ukázalo, kolik demokracie je v nás i v našich vládcích a jak silná jsou spojenectví v rámci EU, když jde do tuhého. Osobně nevidím nic špatného na tom být zastáncem kapitalismu nebo socialismu. Obojí má své dobré i špatné stránky, svoje ideální podmínky použitelnosti. Nejsou to dobré nebo špatné systémy, stejně obojí začíná a končí na lidech a dobré nebo špatné je činí zase jenom lidé. A je mi velmi líto, když ti honosící se tituly nebo naditou šrajtoflí ohrnují nosy nad například dělníky nebo řadovými kancelářskými. Ono totiž ten pan architekt nebo inženýr by si mohli své návrhy kreslit pazourkem na břidlicovou tabulku, nebýt těch dělníků, co pijí pivo u fotbalu a čtou blesk, protože bez těch „dělňasů“ by neměli ani papír, na který by mohli rýsovat, natož počítač s AutoCadem. Vlastně ne. Ani pazourkem na břidlicovou tabulku, protože bez zemědělců a obecně bez lidí v prvo a druhovýrobě by dávno umřel hlady. Jedni bez druhých se neobejdou a měli by si to uvědomit všichni. Ti nahoře i ti dole.

Závěrem:
1) EU ano, ale zkusme to lépe. Ti nahoře nechť si zametou před vlastním prahem a občas shlédnou ze svých nadoblačných andělských výšin, protože jen tak mohou seznat, že i oni jsou občas vůl jak anděl.

2) Sekularizujme společnost. Kapitál je nehmotný, neživý prostředek. Jsme lidská společnost, nestavme tedy kapitál nad člověka a společnost ale naopak člověka a společnost nad kapitál. Prostředků na to máme dost, jediný kapitál, který konec konců má nějakou hodnotu je ten lidský, v našich rukou a hlavách. A v Zemi, na které žijeme.

3) Vy „tam nahoře“, přestaňte nám zamlčovat informace a předkládat jen to správné a korektní, protože když to pak praskne, je to daleko větší průšvih. Chceme vědět, co se děje ve Francii, co jsou ty problematické body pracovního zákona zač, když už je kvůli nim většina Francie na nohou, létají zápalné láhve a stávkuje většina země. Nechci vidět jen a pouze ty hodné uprchlíky, chci vidět i ty zlé. Chci... vědět. Cenzurou, zamlčováním, polopravdami a jednobarevnými informacemi jen vzniká větší prostor pro spekulace a konspirační teorie. A to fakt nechcete.

4) Vraťme Evropě myšlenky a ideály. Bez nich jsme jen prázdná skořápka a eurovizní festival politické písně to nespasí. Navíc... Myšlenky a idály jsou krom té látkové výměny jedinou opravdovou potřebou pro člověka. Pokud nějaká opravdová potřeba není naplňovaná, hledá jí člověk kdekoli a u kohokoli, kdo nabídne třeba i jen zdání řešení. Třeba u strýčka Ády...

Autor: Lea Bradáčová | pondělí 27.6.2016 10:59 | karma článku: 22,39 | přečteno: 654x
  • Další články autora

Lea Bradáčová

Blanka nám je malá, chceme nový Tunel!

Zjistila jsem totiž, že náš stát chce nás všechny, spolu s desítkami miliard korun, darovat vybrané skupině firem, pokud možno mimo zraky veřejnosti.

15.2.2016 v 12:00 | Karma: 39,33 | Přečteno: 4541x | Diskuse| Ekonomika

Lea Bradáčová

Názor: Evropská unie nositelem míru a porozumění. Co prosím???

Myslela jsem si, že to je nějaký vtip. Evropská unie nositelem Nobelovy ceny míru. Ale nebyl. Evropská unie se tak zařadila mezi jména jako jsou Henri La Fontaine, Bertha von Suttner, Matka Tereza, Lékaři bez hranic... nebo spíš trojici Henry Kissinger, Barrack Obama, Jásir Arafat.

12.10.2012 v 22:55 | Karma: 25,77 | Přečteno: 1095x | Diskuse| Společnost

Lea Bradáčová

Člověčí neřesti hnacím motorem ekonomických systémů

Na tohle téma mě přivedla debata několika kamarádů před večeří. Přišlo mi to jako tak zajímavé téma, že by byl hřích se nepodělit. Jaké lidské vlastnosti jsou hnacím motorem kterého ekonomického zřízení? Tady nemluvím o původních, idealistických myšlenkách a utopii. Mluvím o realitě, která se nás přímo dotkla a dotýká, o ideálech, které byly důkladně zpracovány a přetvořeny lidmi a mocenskými skupinami.

12.10.2012 v 0:49 | Karma: 12,74 | Přečteno: 637x | Diskuse| Ekonomika

Lea Bradáčová

Aby se koza nažrala a vlk chcíp - Úvaha o (z)odpovědnosti

“Jsme vláda rozpočtové odpovědnosti”, “poslanec nemůže být trestně odpovědný za svá rozhodnutí”, “je třeba z toho vyvodit odpovědnost”, “toto nebylo v mé kompetenci, nejsem za to zodpovědný”, “za tyto zákony je zodpovědná minulá vláda, ne ta naše” , “pane redaktore, to je otázka politické odpovědnosti, nikoli trestní...”... Co to tedy ale ta (z)odpovědnost je?

17.9.2012 v 23:32 | Karma: 18,38 | Přečteno: 1248x | Diskuse| Společnost

Lea Bradáčová

Že by informační embargo na události ve světě?

Co je s Řeckem, kterým nás tak strašili? Co se děje v zemích kolem nás, které nás přímo ovlivňují? Koho zajímají politické mrtvoly veverek? Proč mají největší mainstreamové zprávy u nás informační hodnotu 00nic, když jde o zásadní aktuality?

8.4.2012 v 15:08 | Karma: 47,26 | Přečteno: 22930x | Diskuse| Společnost

Lea Bradáčová

Lůza a kyselé hrozny

Lůza s lepším chováním než "elity" Tohle mě už vážně dožralo. http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/197884.aspx . Snad veškeré výroky které padly v souvislostí s odborářskou demonstrací jako by vzešly od mimozemšťanů. Nebo spíš od cizinců, které tu z čista jasna někdo prsknul z nějaké superzemě. Jako králové teď shlížejí na podhradí a diví se, co se to tam hemží za mravence a co vlastně tak blbnou. Jeden výrok lepší než druhý. Vždyť tady už nejde jen o odboráře. Tady jde o všechny, co makají, celou dobu více méně drží hubu a krok a jediné místo, kde si postěžují, je u piva nebo mezi známými. I téhle nejpočetnější skupině už se ten předvolební guláš a slabý a přesolený povolební vývar zajídá! V podstatě všichni se shodli na tom, že by lidi měli zatnout zuby a dát s tímhle pokoj ve chvíli, kdy je to přece tak složité, dělat všechny ty reformy, politiku, diplomacii atd... Že by něměli zaznívat tak silná slova a vůbec. Nejradši bych je všechny čapla za flígr a z nebeských výšin poslanecké sněmovny snesla dolů do reality. Bodejť by se lidi nebouřili. A to mají pánové straníci velkou kliku, že to zatím bylo "jenom pár odborářů". Vždyť to co tu předvádějí není žádná politika, to je veřejně propíraná žumpa a kde nic tu nic pořádného! Snad každý z nich se stále ohání nějakým dialogem. Jaký dialog ale proběhl? Zaznamenali jste snad někdo nějaký? A v tuhle chvíli je mi jedno, jestli někde v kuloárech nebo za zavřenými dveřmi jednal čert s ďáblem. Ani sem tam strohá zpráva v denním tisku nic neznamená. Titulky mají být palcové a jasné. U tak důležitých věcí, které se dotknou každého ve státě přece není možné jednat za zavřenými dveřmi a veřejnost odbýt jen shrnutím do dvou nicneříkajících vět. Je nutné lidem říct, co se chystá a odpovídat na jejich otázky. Jenže místo důsledného informování o odhlasovaných reformních korcích je

23.5.2011 v 19:34 | Karma: 30,60 | Přečteno: 1884x | Diskuse| Ostatní

Lea Bradáčová

Týden tropí naschvály

Je mi líto všech hladovějících světa, startující Endeavour mi zvednul úžasem adrenalin, ze všho "euro" už mám skoro kopřivku, "VeVerek" plných zpráv už jsem taky přejedená... prostě se zájmem sleduju každou hovadinu co se kde šustne, ale musím uznat, jakmile jde o vlastní zadnici, ostatní v té chvíli klidně pošlu k šípku. Hold jsem jenom člověk. Dle své teorie češství mám za to, že nic nepotěší člověka víc než cizího neštěstí, takže se ráda s touhle prekérkou podělím, už jen proto, že tím určitě někoho potěším :o)

18.5.2011 v 0:25 | Karma: 9,69 | Přečteno: 1357x | Diskuse| Ostatní

Lea Bradáčová

Když hodíme žábu do vody a ryby smrdí od hlavy aneb divná bajka

Někde, možná i v nějakém filmu, jsem slyšela, že když hodíte žábu do horké vody, vyskočí. Když ji ale dáte do studené vody a tu budete pomalu postupně zahřívat, žába v té vodě zůstane, až se nakonec uvaří. Nevím co je na tom pravdy a zkoušet to nehodlám. Ale jak sleduji vývoj kolem sebe, dost mi to tuhle historku připomíná. Voda je politicko-ekonomická situace a my jsme ta žába. My všichni.

19.4.2011 v 21:56 | Karma: 42,06 | Přečteno: 9041x | Diskuse| Politika

Lea Bradáčová

Milé radikální feministky, polibte mi femininum

Myslím že mě za tenhle název ukamenují. A za článek taky. Ale co. Albert Einstein kdysi prý řekl, že ve čtvrté světové válce se bude bojovat klacky a kameny. Tohle je taková moje malá osobní válka s pozitivní diskriminací, takže kameny na mě a... klacky na ně... (samozřejmě obrazně řečeno)

18.1.2010 v 21:32 | Karma: 46,06 | Přečteno: 18300x | Diskuse| Společnost

Lea Bradáčová

Něco se zvrtlo...

Někdy se stane že je zle, ale většinou se to dá ustát. Jenže co když ne? Co když je tak zle, že to někdo neustojí? A co když ten někdo je tak blízká osoba, že byste za něj dýchali?... Tohle je pro Tebe...

17.1.2010 v 22:29 | Karma: 17,82 | Přečteno: 1772x | Diskuse| Společnost

Lea Bradáčová

Reakce na: Zdaníme bohaté ... a nijak si nepomůžem :-)

... aneb co se nevešlo do příspěvku diskuse Někdy vyburcuje k reakci i článek bez myšlenky, možná právě kvůli její absenci, zato se značným přídechem arogance.

17.1.2010 v 14:51 | Karma: 15,81 | Přečteno: 1301x | Diskuse| Osobní
  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5396x
Cynický samorost, ateista obdivující ty kdo mají víru, nevyhraněný posluchač subjektivně dobré hudby, ženská co má dost za sebou a doufá, že ještě víc před sebou. Vyznavačka opensource.